Otel temizliği
Otellerde genel oda temizliği için ayrılan süre çoğu zaman ortalama yarım saattir. Bu yarım saat içinde yapılması gereken iş tablosu oldukça fazladır.  

Otel Genel Temizliği ve Toz Alımı  

Dönüşümlü temizlik olarak başa çıkılmaya çalışılan temizlikte neler yoktur ki? Odanın havalandırılması, halıfleks zeminin süpürülmesi ile başlar. Parke yada diğer bazı zemin türlerinin paspas yapılması, çarşafların değişimi, wc temizliği, havluların toparlanıp yerlerine yenisinin asılması ile devam eder. Bu kadar fazla iş adımı uygulanırken, kimyasalların bu işlemlere yetecek güçte olması gerekir. Yüzey dezenfektanı tablet yada ürünün kullanılmasına ayrıca dikkat etmek gerekir. Otel temizliği adım adım personele öğretilmelidir.  

Otel Temizliği Nasıl Yapılmalı?  

Belirli zamanlarda daha fazla yoğunluk yaşanan konaklama yerlerinin başında oteller gelir. Oda değişim temizliği ve havalandırma saatlerinin kısa olmasından dolayı otel temizliğinde zaman en önemli kavramdır.  

Odalardaki çarşaf, nevresim takımı ve yastıkların şeffaf hijyen poşetlerine alınarak oda numarasıyla beraber paketlenip alınması ve yatakların mevsime uygun olarak yaz ve kışa göre ayarlanması

Yataklarda bulunan lekelerin ve kirlerin temizlenmesi için buhar ve vakum makinelerinin kullanılır.

Bir sonraki müşteriye rahat ve huzurlu bir şekilde dinleneceği şekle getirilmesi sağlanır.

Yıkanmış ütülenmiş yeni nevresim takımlarının açılması ile devam eder. Battaniye ve yorganların değiştirilmesi

Özellikle mini-bar, kumanda, telefon ve tuvaletlerin özel hijyen malzemeleri ile temizlenerek müşteriye hazır edilmesi

Bunların yanında masa, sandalye ve kapıların açılarak havalandırma yapılması

Otel müşterisine hijyenik ortamlar sağlanmaktadır. Lobi, ön banko, yemekhane, toplantı salonu, dinlenme salonları gibi yerlerin yüzeylerinin her 8 saatte bir temizlenmesi sağlanmaktadır.

Islak bölümlerin temizlik aralıkları daha sık olmalıdır. Tüm bu temizliklerde yüzey dezenfektanı kullanmaya özen gösterilmelidir.

Otel Temizliği yapacak personellerin işe uygunluğu ve sağlık bakanlığı tarafından oteller için tebliğ edilen standartlarda iş yapabilir olması konunun en önemli detaylarındandır.